Letošní ISSS se točilo kolem zákona o právu na digitální služby
Největší akce v roce na téma e-governmentu, konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové, se z velké části točila kolem chystaného zákona o právu na digitální služby. Chystaný zákon se dočkal široké podpory všech přítomných počínaje premiérem Andrejem Babišem, ministrem vnitra Janem Hamáčkem i vládním zmocněncem pro IT Vladimírem Dzurillou.

„Zákon stanovuje povinnost udělat do jednoho roku katalog služeb, následně do čtyř let poskytovat občanům a firmám všechny služby on-line a zároveň všechny formuláře předvyplněné bez nutnosti návštěvy úřadu," řekl př svém úvodním slově Andrej Babiš, který zároveň dal zákon za příklad toho, jak by se mělo při digitalizaci státu postupovat. Na znění zákona se totiž shodli politici naříč politickým spektrem, zástupci soukromého sektoru i jednotlivé úřady.

„Kromě tohoto tzv. střechového zákona bude nutné změnit kolem 150 dalších právních předpisů, ale za sebe bych rád řekl, že jsme připraveni se s tímto změnovým zákonem vypořádat,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, do jehož resortu spadá problematika e-governmentu.

Pro zákon se jednoznačně vyslovil i vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. „Náš postup v rámci Digitálního Česka není jen o tom, že budeme dělat seznamy služeb a digitalizovat jednotlivé služby. Chceme mapovat životní situace občanů, k nim přiřazovat služby a také zjišťovat, které služby si stát může vykonávat sám. Takže třeba je nesmysl nosit někam na úřad fotku jen proto, že je to napsané v zákoně. Fotku stát dávno má, takže tím občana nemusí zatěžovat. A právě všechny tyto změny by zákon o právu na digitální služby měl umožnit a ve finále je na státu i vynucovat,“ řekl Dzurilla.

Pokud bude zákon přijat, tak každý, kdo bude chtít komunikovat se státem elektronicky, bude mít právo své věci vyřídit přes internet. Výjimku budou tvořit jen věci, které přes internet nelze vyřídit jako je například technická kontrola vozidla nebo fyzické vyzvednutí průkazu, i když žádosti o vydání průkazu nebo objednání na technickou kontrolu půjde samozřejmě také zařídit přes internet.

Zákon nyní vstupuje do další fáze. Začátkem března totiž všechny parlamentní strany, včetně ministra vnitra Jana Hamáčka, jehož resort je odpovědný za rozvoj e-governmentu, podepsaly memorandum, které garantuje podporu zákona o právu na digitální službu ve Sněmovně a zavazuje všechny aktéry ke spolupráci, návrh míří do Sněmovny již teď v březnu. Další zákony, které jsou nezbytné pro nastartování celého procesu, vypracuje a předloží Ministerstvo vnitra ČR opět v součinnosti s pracovní skupinou.