Letošní osobností e-governmentu je prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček
Osobností e-governmentu se letos stal prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. Ocenění získal za svou dlouholetou snahu o elektronizaci veřejné správy.

Ocenění osobnost e-governmentu, které každoročně udílí magazín Egovernment, letos získal prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. Podle organizátorů jde o ocenění jeho dlouholeté snahy v oblasti elektronizace veřejné správy v rámci různých resortů (ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí).

„Tohoto ocenění si vážím. Ale spíš než dřívější projekty je teď pro mě klíčové prosazení zákona o právu na digitální služby. Tento zákon, který podporují všechny strany zastoupené v poslanecké sněmovně, přinese skutečnou revoluci v digitalizaci státní správy,“ říká Zajíček.

Pokud bude zákon přijat , tak každý, kdo bude chtít komunikovat se státem elektronicky, bude mít právo své věci vyřídit přes internet. Výjimku budou tvořit jen věci, které přes internet nelze vyřídit jako je například technická kontrola vozidla nebo fyzické vyzvednutí průkazu, i když žádosti o vydání průkazu nebo objednání na technickou kontrolu půjde samozřejmě také zařídit přes internet.

Zákon nyní vstupuje do další fáze. Začátkem března totiž všechny parlamentní strany, včetně ministra vnitra Jana Hamáčka, jehož resort je odpovědný za rozvoj e-governmentu, podepsaly memorandum, které garantuje podporu zákona o právu na digitální službu ve Sněmovně a zavazuje všechny aktéry ke spolupráci, návrh míří do Sněmovny již teď v březnu. Další zákony, které jsou nezbytné pro nastartování celého procesu, vypracuje a předloží Ministerstvo vnitra ČR opět v součinnosti s pracovní skupinou.