Zákon o právu na digitální služby má podporu vlády
Vláda na svém pondělním jednání schválila návrh zákona o právu na digitální službu. „Je vidět, že současná vláda to s digitalizací myslí skutečně vážně. Její rozhodnutí velmi vítám,“ řekl prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. Zákon, který ICT Unie připravila s poslanci napříč politickým spektrem a také s podporou vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly, tak získal i jasnou podporu exekutivy.

Jiří Táborský

„Dohodli jsme se s ministry, že ten zákon chceme. Já ho chci. Bude to revoluce ve státní správě. Ministerstvo vnitra ať připraví rychle komplexní pozměňovací návrh, vychytá mouchy, ale principiálně je to skvělá věc, která je mojí prioritou,“ komentoval schválení zákona na svém twitterovém účtu předseda vlády Andrej Babiš.

Premiér tento zákon připodobnil k zákonu o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, který také vznikal po dohodě napříč poslaneckou sněmovnou. Určitě podporujeme snahy o elektronizaci veřejné správy, myslím, že se v tomto směru udělalo mnoho od momentu, kdy jsme jmenovali vládního zmocněnce pro digitalizaci a e-government. Předpokládáme, že tento zákon Poslanecká sněmovna co nejdříve schválí,“ dodal premiér Babiš na tiskové konferenci.

Zákon o právu na digitální služby má už nyní obrovskou podporu napříč všem stranami v poslanecké sněmovně. Návrh zákona totiž podepsalo 137 poslankyň a poslanců ze všech politických stran. Zákon nyní čeká projednání v poslanecké sněmovně a následně v Senátu. Zatím vše nasvědčuje tomu, že do konce roku bude zákon schválen.

„Co je však podstatnější, jsou reálné kroky, které stát bude muset udělat. Do roka od přijetí zákona bude muset být hotov Katalog služeb, tj. seznam všech úkonů, které stát s občanem a občan se státem muže nebo musí vykonat. A všechny tyto služby budou muset být nejpozději do dalších 4 let dostupné i digitálně pro ty, kteří chtějí a umí komunikovat přes internet. Do pěti let od přijetí zákona tedy by mohla být česká státní správa plně digitální,“ říká hlavní autor zákona a prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček.

Pokud bude zákon přijat , tak každý, kdo bude chtít komunikovat se státem elektronicky, bude mít právo své věci vyřídit přes internet. Výjimku budou tvořit jen věci, které přes internet nelze vyřídit jako je například technická kontrola vozidla nebo fyzické vyzvednutí průkazu, i když žádosti o vydání průkazu nebo objednání na technickou kontrolu půjde samozřejmě také zařídit přes internet.